Добрий господар подбає своєчасно

«Добрий господар подбає своєчасно»

На цьому зробив акцент у своєму виступі голова адміністрації Юрій Дивинський під час семінару-наради на базі Словечанського держлісгоспу. Темою зустрічі стали досить загрозливі для наших лісів причини всихання хвойних насаджень.

Не випадково на цю нараду були запрошені не лише працівники лісових господарств (вони ж-бо фахівці у цих питаннях), а й сільські голови та представники місцевих та обласних засобів масової інформації. На жаль, більшість наших небайдужих громадян бачать лише, як то кажуть, «верхівку айсберга» - те, що проводяться значні вирубки лісу. І тут починаються звинувачення: мовляв, виріжуть все, аби гроші отримати, а хто ж про екологію дбатиме.

Так от, саме про неї і дбають, здійснюючи санітарні рубки хвойних насаджень. Учасникам наради наочно показали (спочатку на слайдах із науковими коментарями, потім – у лісі на конкретних, вже уражених хворобою деревах) як руйнуються з вигляду ніби здорові сосни.

Із зовнішніх ознак – лиш легеньке пожовтіння хвої, а на зрізаному стовбурі чітко видно, як розповсюджується, так би мовити «гангрена дерева». В розрізі – сині плями, під корою – лабіринти ходів шкідливих жуків. Як наслідок – через 3-4 тижні деревина із технічної (за вартістю 500 грн. за кубометр) переходить у розряд палива за вартістю близько 200грн. за метр кубічний. Втрачає підприємство, втрачає бюджет місцевих рад. І, що найголовніше,- втрачає екосистема, адже хвороба швидко розповсюджується. Причин багато : значне потепління, з яким шкідники краще пристосовуються до середовища, посушливий літній період. Дерева  заселяє вершинний короїд – шкідник, який є перенощиком офіостомових грибів, котрі і є причиною «посиніння» деревини . А наслідки дуже неприємні.

Начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Андрій Курінський наводить статистику: в минулому році через всихання в держлісфонді Житомирщини вирубали три тисячі гектарів соснових насаджень.

«Якщо дерево зрізати на початковій стадії захворювання, - пояснює директор лісгоспу Олександр Павлушенко, - то нижня частина стовбура ще не зовсім втрачає свої ділові якості , а отже, – не втрачає в ціні. А пеньок має вигляд здорового. І тут вже доводиться нібито виправдовуватися перед громадськістю, що під виглядом хворих дерев зрізуємо і цілком здорові».

Проблема полягає ще й у тому, що затверджені Кабміном нові Санітарні правила змінили умови суцільних санітарних рубок. Їх зробили більш жорсткими, фактично, здійснювати рубки можна лише коли дерева на ділянці повністю загинули всі. За задумом урядовців, це повинно убезпечити ліси від безконтрольного вирубування. Але лісівники кажуть, що в умовах, коли масово всихають і гинуть соснові насадження, дотримання цих правил призведе лише до погіршення ситуації. Неприємно усвідомлювати, що дискредитація державної лісової охорони в засобах масової інформації та серед населення на сьогодні досягла максимально високого рівня і з цим стереотипом потрібно також боротися.

Яскравий приклад турботи про ліс - придбання Словечанським лісгоспом квадрокоптера. Цей безпілотний літальний апарат, до речі,  українського виробництва, допомагає слідкувати за ситуацією з висоти пташиного польоту, виявляти браконьєрів, бурштинокопачів, незаконні рубки та осередки всихань лісу.

 Після такої цікавої зустрічі та змістовних роз’яснень лишається тільки побажати всім працівникам лісових господарств – мудрості та виваженості у прийнятті рішень, а всім, хто так любить дошкулити недобрим словом – толерантності та лише аргументованих суджень. А ще радимо усім долучитися до акції «Майбутнє лісу – в твоїх руках» та власним прикладом продемонструвати свою турботу про майбутнє нашого чарівного Полісся. 

Під час наради

А на екрані - весь ліс як на долоні

Із кожної насінинки виросте дерево!

Повернутись