Тренінг про доступ до публічної інформації

16 липня в прес-клубі реформ облдержадміністрації відбувся тренінг для державних службовців та громадських активістів з питань застосування Закону України «Про доступ до публічної інформації».

 Тренінг провела юрист Інституту Медіа Права Галина Чижик, яка розповіла держслужбовцям та громадським активістам про всі аспекти застосування Закону.

 «Через те, що громадянам безпідставно відмовляли в доступі до публічної інформації в 2011 році прийнято закон «Про доступ до публічної інформації». Він передбачає чітку процедуру подання та отримання відповіді на запит. Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом», - розповіла юрист Інституту Медіа Права Галина Чижик.

 Відповідно до закону доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного, оперативного оприлюднення інформації (в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах) та надання її за запитами. Існує відкрита інформація та з обмеженим доступом (конфіденційна, таємна, службова).

Обмеження доступу до інформації або віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом, якщо це прямо заборонено законом, – тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від шістдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також під час тренінгу юрист розповіла про трискладовий текст (алгоритм визначення того, чи необхідно обмежувати доступ до певної публічної інформації ч. 2 ст. 6 ЗУ «Про доступ до публічної інформації»). Трискладовий тест застосовується, якщо є законодавчі передумови віднести інформацію до категорії обмеженого доступу і в той же час така інформація не визначена законом як безумовно відкрита.

 Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

 Всі учасники тренінгу отримали вичерпну юридичну консультацію та відповіді на запитання, що стосуються доступу до публічної інформації.

Повернутись