Як захиститись від шахраїв

Незважаючи на часті застереження та попередження співробітників міліції, шахрайство набирає обертів. Зловмисники обирають різноманітні форми обману і їх жертвами може стати кожна людина.

         В останній час на гачок шахраїв все більше потрапляють користувачі мережі Інтернет: недотримання умов купівлі товарів. Зростаючий обсяг товарів у всесвітній мережі та недосвідченість онлайн-споживачів сприяють шахраям.  Злочинці, нібито продаючи товар, пропонують покупцю зробити передоплату, а потім зникають. Прикладом такого шахрайства є останній випадок, який стався на Овручині.

         До чергової частини Овруцького РВ УМВС із заявою звернулась 38-річна жителька одного із сіл Овруцького району про те, що вона хотіла через мережу Інтернет придбати мотоцикл та мопед. Домовившись із продавцем про купівлю транспортних засобів, вона зробила передоплату 30 300 гривень. Після отримання грошей продавець на телефонні дзвінки перестав відповідати.

         А житель Полтави по оголошенню на одному із сайтів в мережі Інтернет хотів придбати у овручанина автомобіль. В ході розмови чоловіки домовились про задаток за машину в розмірі 70 тисяч гривень. Одразу після перерахунку грошей зв'язок з продавцем втрачено, його телефон знаходиться у вимкненому стані.

         Занепокоєння у правоохоронців викликає ще один вид шахрайств – представляються працівниками банку та дізнаються персональні банківські данні. В цьому році порушено не одну кримінальну справу за фактами даного виду шахрайства.

         З кредитної картки 29-річної жительки Овруча, після розмови з «працівником» банку, зникло більше 18 000 гривень. У іншої жінки з Овруча не стало 14 000 гривень. Схема ідентична. Телефонує невідомий та повідомляє, що на кредитній картці треба змінити ПІН-код, а ще просить назвати цифри на зворотному боці картки. Через деякий час на телефон постраждалих приходить СМС-повідомнення з цифрами, які вони також повідомляють незнайомцю. У результаті - кредитка порожня.

         Схеми заволодіння коштами урізноманітнюються. Ще один поширений спосіб шахрайства – телефонні дзвінки, коли представляються працівниками правоохоронних органів та повідомляють, що у родичів проблеми із законом. Щоб вирішити це питання потрібно перерахувати певну суму на рахунок. Як правило, перелякані співрозмовники виконують всі вимоги.

         Наприклад, в травні цього року, до жінки з Можарів зателефонував «міліціонер» та повідомив, що її сина затримано при передачі наркотичних засобів. Щоб не порушувати кримінальну справу їй потрібно перерахувати гроші на певний рахунок. Жінка перерахувала 4 000 гривень, а потім зв’язалась із сином. Як виявилось, у хлопця все гаразд, він не вчиняв ніяких протизаконних дій.

         За статистикою Овруцьким РВ УМВС з початку 2015 року зареєстровано 39 злочинів, вчинених шляхом обману чи зловживанням довірою. Не виключено, що постраждалих може бути і більше, тому що люди не завжди звертаються до міліції.

         Я вкотре застерігаю і наголошую на простих запобіжних заходах, дотримуючись яких ви збережете свої кошти від злочинних посягань:

1.     Якщо ви розмістили оголошення, контактний телефон не повинен бути пов'язаний з вашою банківською карткою.

2.     Не оплачуйте наперед товари та послуги. При операціях купівлі-продажу безпечно користуватись службами доставки з системою оплати наложенним платежем.

3.     Не повідомляйте нікому свої персональні дані по банківських платіжних картках.

4.      Не залишайте платіжні картки без догляду і не передавайте третім особам.

5.     Не слід зберігати ПІН-код вашої картки разом із самою карткою.

6.     Не панікуйте і не спішіть виконувати умови аферистів. Попросіть людину, що представилась працівником міліції, назвати прізвище, ім’я,  по батькові і дату народження затриманого «родича».

 

Начальник Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області

підполковник міліції  Володимир Башинський

 

Повернутись