Новини процесу децентралізації

Реформа децентралізації – одна з головних в операційному Плані пріоритетних кроків Уряду на 2017 рік та у середньостроковому плані дій до 2020 року.  Важливо, що вперше прийнято середньострокову маршрутну карту, що дає можливість громадам спланувати і бюджети, і свій розвиток не на рік, на перспективу, й чітко рухатись за цим планом. Про це повідомив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

«Ми зафіксували конкретні кроки, які маємо здійснити протягом 2017 року. Головний блок питань – секторальна децентралізація, у якому прописані кроки, які маємо здійснити  спільно з профільними міністерствами. Зокрема, розробити типові моделі єдиного освітнього, культурного, фізкультурно‑спортивного та соціального простору у громадах. Далі – формування госпітальних округів, оптимізація мережі малокомплектних шкіл та формування опорних шкіл, подальша розбудова ЦНАПів та передача повноважень щодо надання послуг з державної реєстрації актів цивільного стану до ОТГ. Продовження передачі на місця повноважень ДАБІ», — зазначив Геннадій Зубко.

Також він зазначив, що важливе питання – підвищення якості проектного менеджменту в ОТГ, що безпосередньо пов’язано з розробкою та реалізацією інфраструктурних проектів, а також підсилення кооперації можливостей ОТГ у вирішенні спільних питань.

Крім того, він зазначив, що стоїть завдання по створенню ефективної системи планування регіонального розвитку через встановлення відповідних критеріїв та вимог до проектів. «З поліпшенням якості підготовки та відбору регіональних проектів, що фінансуються за рахунок ДФРР, ми сконцентруємо бюджетні та місцеві ресурси на пріоритетних напрямках. Це поліпшення якості послуг, створення нових робочих місць, підвищення конкурентоспроможності регіонів. Маємо створити  в регіонах 25 агенцій, що сприятимуть регіональному розвитку» — зазначив Віце-прем’єр-міністр.

Нагадаємо, що за рахунок об’єднання 32 громад Житомирська область отримала державну субвенцію у 160 мільйонів гривень на 2017 рік.

 

Децентралізація дає місцевим громадам достатньо повноважень для виконання своїх функцій – Президент

Президент Петро Порошенко переконаний в успішному завершенні реформи децентралізації та наголошує, що вона надає місцевим громадам достатньо повноважень для виконання всіх зобов'язань та розвитку.

 «Ми запропонували те, що я і обіцяв під час кампанії, конституційні зміни щодо децентралізації, наділяючи повноваженнями і відповідальністю місцеві ради і громади. У той же час внесли в парламент бюджетну і фінансову децентралізацію, яка абсолютній більшості рад збільшила місцеві бюджети у два рази в порівнянні з 2013 роком», - сказав Глава держави, коментуючи питання про нібито звернення кількох обласних рад щодо підписання договору з Президентом та Прем'єр-міністром про розмежування повноважень.

«Дали гроші, дали права і дали відповідальність. Для чого? Будуйте дороги – у вас зараз є гроші. Будуйте освітлення, будуйте школи, дитячі садки», - сказав Петро Порошенко.

 Президент підкреслив, що кошти, які є у розпорядженні місцевих, обласних рад, мають працювати на постійну розбудову їх територій.

 «Якщо ви будете тримати ці гроші на депозиті, очікуючи дострокових виборів для того, щоб купувати за гроші місцевих бюджетів голоси виборців – я буду на це реагувати, бо я чекаю від місцевих бюджетів покращення добробуту територіальної громади», - наголосив Президент.

 Глава держави також зазначив, що не отримував подібних звернень, а якби така ініціатива і з'явилася, вона не отримала б підтримки. «Ніяких угод обласних рад з Президентом не буде. Вони є неконституційними. І якби у нас вступили в силу зміни до Конституції в частині децентралізації, така обласна рада припинила б своє існування за рішенням Конституційного Суду, Президента і Верховної Ради», - підкреслив Петро Порошенко.

 Президент також вислови оптимізм щодо завершення конституційної реформи в частині децентралізації. На його переконання, ця реформа, так само як і зміни в частині правосуддя, має додатково супроводжуватися законом.

 Глава держави прокоментував також можливість створення кримськотатарської автономії і зазначив, що модель роботи буде такою ж як проходять нині зміни до Конституції в частині децентралізації – передача питання у Конституційну Комісію, включення до її складу представників кримських татар, ретельне опрацювання, обговорення і лише після цього підписання і направлення на розгляд Верховної Ради.

 «Впевнений, що ми це мали зробити для кримськотатарського народу раніше. Всі боялися кримських татар – всі президенти і вся українська влада. Не тих боялися. Треба більше довіряти кримськотатарському народу – форпосту українськості в Криму. Саме тому я прийняв рішення вийти з цією ініціативою після консультацій з лідером кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим і з головою Меджлісу Рефатом Чубаровим», - резюмував Президент.

 

 

За інформацією Віце-прем’єр-міністра – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадія Зубка в цьому році є кілька джерел поповнення місцевих бюджетів.

«Перший напрямок – це Фонд регіонального розвитку, на проекти якого в цьому році виділено 3 млрд. грн. У минулому році на реалізацію 844 проектів витратили 2,9 млрд. грн. Програма працює прозоро, тому будь-який бажаючий може зайти на сайт і подивитися, які проекти у місті фінансуються за кошти Фонду. Які конкретно проекти реалізовувати – визначає кожна область самостійно. Єдині вимоги: кошти повинні направлятися на соціальні проекти, об'єкти енергозбереження, центри надання адміністративних послуг та об'єкти соціальної інфраструктури», - підкреслив Віце-прем’єр-міністр.

Другим напрямком підтримки державою об’єднаних територіальних громад, за словами Геннадія Зубка, є субвенція в розмірі 1 млрд. грн. «Ми визначили просту формулу, узгодили її з усіма інстанціями. Громади, які об'єднали найбільше сільського населення або сільської території, отримають найбільші субвенції», – наголосив урядовець. 

Окремо на соціально-економічний розвиток регіонів в 2016 році планується направити 1,9 млрд. грн. «Області отримають ці гроші для ряду проектів у цій сфері, розроблених згідно зі стратегією регіонального розвитку», - відзначив Геннадій Зубко.

02.06.2016

Нещодавно на засіданні Кабінету Міністрів України було  презентовано План пріоритетних кроків Уряду на 2016 рік.

Про всі деталі та завдання тієї частини плану, які поставлені перед Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства говорили з Віце-прем’єр міністром Геннадієм Зубком у програмі «Актуально» на телеканалі «Житомир».

Урядовець розповів, що реформи децентралізації та енергоефективності мають особливе місце у першочергових кроках розвитку країни.

«Ми чітко визначили, що повинні зробити у цьому році. Дуже важливим питання є прийняття змін до Конституції в частині децентралізації… Це і закон, що стосується  адміністративно-територіального устрою, це і закон, що стосується підсилення ролі органів місцевого самоврядування», – зазначає Геннадій Зубко.

Він наголошує глядачам на тому, що реформа енергоефективності теж є дуже важливою: «Сьогодні ми маємо захистити наших громадян через систему субсидій. Держава мотивує та компенсує частину витрат. Ми почали цю роботу в минулому році – впровадили програму «теплих» кредитів з компенсацією 20%, 30% та 40%. І зараз потрібно створити потужну законодавчу базу для того, щоб кожна людина могла мати компенсацію від держави на утеплення, на модернізацію, на заміну котлів для того, щоб мати зменшення навантаження на свій бюджет через житлово-комунальні послуги».

Щодо передачі повноважень до об’єднаних територіальних громад Віце-прем’єр міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства акцентує: «Сьогодні ті 159 об’єднані територіальні громади, які були утворені минулого року, отримали прямі бюджетні розрахунки з казначейством. Це означає, що їм напряму фінансується освітня, медична субвенції. І найголовніше – вони відчули, що йде збільшення бюджетів в порівнянні з 2015 роком… Житомирська область отримала близько 60 млн грн на підтримку діяльності ОТГ: Тетерівська – отримала кошти на будівництво та модернізацію шкіл, Іршанська – отримала кошти на ті речі, які стосуються водопостачання».

Детальніше про децентралізацію у різних сферах життя громадян, в тому числі і жителів Житомирщини, розмежування повноважень між органами виконавчої влади та органами самоврядування, удосконалення системи «теплих» кредитів дивіться в інтерв’ю з Геннадієм Зубком.

https://www.youtube.com/watch?v=FYchZcvV4KI